Proč malíři malují?

26.05.2020

PROČ MALÍŘI MALUJÍ

Celkem trefně to vystihl František Ringo Čech: Malování mě drží při životě, protože já čekám, že JEDNOU NAMALUJI OBRAZ, ZE KTERÝHO SE VŠICHNI POSEROU. :-)))))) ale furt nic. :-)))))

Malíř je veden TOUHOU, ve které prahne po UZNÁNÍ ostatních, buď vědomě, nebo nevědomě. Když se podíváme do devatenáctého století, malířů bylo skromně. Ve dvacátém století jich přibylo a dnes se s nimi roztrhl pytel.

Přibylo malířů, ale i lidí, kteří jsou schopni umění vnímat. Obrazy inspirují k zamyšlení, novým úhlům pohledu, vzbuzují v nás různé emoce. Od radosti až po zlost.

Malíř dává do obrazu lásku a emoce. Malování slouží malíři v první řadě jako ventil emocionálního přetlaku, při kterém si uvědomuje své myšlenky a emoce, zejména ty bolestivé.

Snem malíře, tedy touhou je být ÚSPĚŠNÝ a mnohdy se živit malováním. Vzhledem k velkému množství obrazů na trhu, malíř poznává druhou stranu mince a tou je tzv. NEÚSPĚCH.

Hluboko za prožitím neúspěchu se skrývá pochopení a uvědomění si starých bolestivých emočních vzorců, které vedou k touze být lepší, než je.

Dá se říci, že spokojenost malíře určuje počet prožitých neúspěchů, na které si časem zvykne a přestanou mu vadit. Později přehodnotí svůj cíl, stát se úspěšným malířem. Zjistí, že laiky a prodej obrazu, je spíš něco jako bonus. To hlavní je ČAS, který může věnovat tomu, co ho BAVÍ.

Teprve později, když už nelpí na úspěchu, maluje s lehkost, i když je to někdy velmi náročné. Tehdy se dá říci, že malíř maluje proto, že ho to opravdu baví a je vděčný, že může někomu malováním dělat radost.