PŘÍBĚH OBYČEJNÉHO OBRAZU

10.06.2020
Plastická dřevorytina na lepené borovicové desce,připravená na malování :-)
Plastická dřevorytina na lepené borovicové desce,připravená na malování :-)

 Milí přátelé, tento malovaný dřevorytý plastický obraz mě opravdu bavil. Těšil jsem se, že řezbářskou část budu dělat v Jevanech na chatě, venku pod krásnými vzrostlými stromy.

Předpověď počasí však hlásila deštivý víkend a tak jsem váhal, jestli si obraz mám vzít sebou. Řekl jsem si. Třeba pršet nebude. Zázraky se dějí. A když bude, tak se obraz užije výlet.   

Začátek, řezbářská část
Začátek, řezbářská část

 Pointa obrazu je, Miluji své stíny. Na obraze plasticky vystupuje moje maličkost a okolní stromy. Vše se dařilo a dá se říci, že šlo jako po másle. V sobotu nepršelo a já si to užíval.

Po víkendu jsem v Brandýse nad Labem, obraz vymaloval.

Pak přišlo na řadu konečné rytí a obraz byl hotov.

Teď bych rád vyprávění zakončil, ale nejde to.

Obraz jsem venku opřel a začal se věnovat dalšímu. V tom zafoukal vítr, obraz spadl na zem a mé oči nevěří tomu co vidí. Vidí obrazy dva. Obraz ve slepeném místě praskl.

Co teď? Klasicky přicházely myšlenky typu. Takový práce a teď je to na nic. Teď to můžeš vyhodit. Prostě kaskáda destruktivních myšlenek si udělala v mé hlavě dostaveníčko.

Ať si ho dělá, já udělám něco jiného. Obraz slepím. V tom se ozvala známá partička myšlenek s tím, že prasklina bude vidět.

prasklý obraz
prasklý obraz

 Neskočil jsem na tyhle špeky. A vyplatilo se. Tak za prvé, ta prasklina je živý vývoj, nepopíratelná cesta vzniku obrazu. Dřevo je stále živé a reaguje na teplotní změny a vlhkost. Praskliny jsou přirozeným projevem živosti a vývoje dřeva.

Jak jsem již zmiňoval, obraz je z edice MILUJI A MALUJI SVÉ STÍNY. V tomto případě tím stínem byly destruktivní myšlenky, které říkaly, že obraz je zničen a že je na nic a že je třeba toho litovat a že tohle se nemělo stát.

Opak je však pravdou. Vydal jsem se po cestě Optimismu, tedy nalezl Optimální řešení. Obraz slepil taťka, je mu 79 roků. Po Optimistickém přístupu mi přišel jako dárek skvělý nápad. Ten vám prozradím v příštím článku.

Slepení obrazu
Slepení obrazu
DÍKY TAŤKOVI A DÍKY za to, že je ještě tu.
DÍKY TAŤKOVI A DÍKY za to, že je ještě tu.